مــدرســـه ی مــامــان هـا

پرورش میل به خواندن در خانه

1393/3/24 6:00
نویسنده : یه مامان
2,948 بازدید
اشتراک گذاری

نخستین تجربه‌های کتابخوانی کودک در خانه شکل می‌ گیرند و ماندگارترین تأثیر را بر او به جای می ‌گذارندنیازی نیست صبر کنید فرزندتان به ۴ یا ۵ سالگی برسد تا نخستین کتاب را در اختیار او قرار دهید. به نظر روان شناسان، حتی در کوچولوهای ۶ ماهه هم می‌ توان علاقه به کتاب را پدید آورد. لازم نیست كتاب را بخوانید، کافی است زمان مناسبی را صرف ورق زدن کتابی مصور به همراه کودک و تعریف داستان و شرح تصاویر آن سپری کنید

 در یک پژوهش، نتایج جالبی درباره‌ ی تأثیر کتابخوانی بر جنین به دست آمده است. در این پژوهش، مادری باردار کتابی را بارها در موقعیت‌ های مختلف برای جنین ۶ ماهه‌ ی خود خواند. پس از تولد نوزاد مشاهده شد که خواندن همان کتاب از سوی مادر یا حتی افراد دیگر، به روشنی سبب آرام شدن آهنگ تپش قلب و شیر خوردن کودک می شود.

یکی از مؤثرترین روش ‌ها برای آموزش مهارت‌ های کتابخوانی به کودکان، این است که در خانه محیطی فراهم سازیم که آنها را به کتاب‌ خوانی تشویق کند.در زیر پیشنهاد هایی برای تشویق کودکان به خواندن ارائه شده است:

 

- برای شكوفایی ذوق كتاب خوانی در كودكان، باید نشان دهید كه خودتان به كتاب و مطالعه علاقه دارید. حتی اگر کتابی در دسترس ندارید، روزنامه و مجله - --

- بخوانید. با علاقه کتاب بخوانید و سعی کنید الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید. اگر شما بیش از اندازه تلویزیون تماشا کنید، نمی‌ توانید انتظار داشته باشید  فرزندتان علاقه‌ ای به مطالعه نشان دهد.

- داشتن کتاب در خانه بسیار اهمیت دارد، اما مهمتر از آن این است که والدین برای استفاده‌ ی کودکان از این کتاب‌ ها برنامه‌ریزی کنند. به نظر کارشناسان بهترین روش، اختصاص مکانی ویژه برای کتابخوانی است.اگر امكان این كار وجود ندارد، حتی یک گوشه از اتاق هم می تواند به کتابخانه یا مکان کتاب خوانی اختصاص یابد. مهمترین مسئله این است که کودک به اهمیتی که شما به کتاب و کتابخوانی می‌ دهید پی ببرد و حس کند. می توانیم با استفاده از کوسن، صندلی، بالش و پشتی این مکان را برای استفاده‌ ی کودکان راحت تر كنیم.

 - زمان مشخصی را تعیین کنید که همه‌ ی اعضای خانواده به این مکان بیایند و با هم کتاب بخوانند. هر روز ۱۵ دقیقه برای کتابخوانی جمعی کافی است. در بیشتر خانواده‌ ها بهترین زمان كتاب خوانی، پس از خوردن شام و شستن ظرف‌ هاست. در این ۱۵ دقیقه، خانواده‌ ها به جای کتابخوانی، می توانند برای هم قصه بگویند یا درباره‌ ی کتاب‌ ها، شعرها و داستان ‌های دوران کودکی خود با هم گفت ‌و گو کنند. در واقع، زبان گفتاری پایه ‌ای محکم برای کتابخوانی ایجاد می‌ کند. اختصاص ۱۵ دقیقه "زنگ کتاب" در هر روز در درجه ی اول اهمیت و چگونگی برنامه در درجه ی دوم اهمیت قرار دارد.

- با توجه به امکانات خانواده، کتاب تهیه کنید. بکوشید بخشی از بودجه‌ ی ماهانه را به خرید کتاب اختصاص دهید، حتی اگر در حد یک کتاب کوچک ارزان قیمت باشد که هر دو ماه یک بار توان خریدش را دارید.

- همراه بردن فرزندتان به کتابخانه یا نزد کتابدار روش خوبی برای آشنا کردن وی با کتاب است. کودک در تلاش برای پیروی از الگوی پدر و مادر، با اشتیاق بیشتری به خواندن روی می‌ آورد. می توانید او را در کتابخانه‌ ای مناسب نیز عضو کنید و گاه گاه برای خرید کتاب با خود به کتاب فروشی و نمایشگاه کتاب ببرید.

- اگر کتابخانه‌ ای در خانه درست کرده‌اید، یک قفسه ‌ی هرچند کوچک از آن را به فرزند خود اختصاص دهید. به این ترتیب، علاوه بر شاد کردن و احترام گذاشتن به فرزند تان، ارزش و اهمیتی را که به کتاب‌ خواندن او می‌ دهید، به وی نشان می دهید. این قفسه‌ ی کتاب، مانند خود کودک به سرعت رشد می ‌کند و فرزند شما به تدریج، گنج‌ های خود را در آن گرد می ‌آورد.

- از هر فرصتی برای نشان دادن اهمیت کتابخوانی و سرگرم کننده بودن آن استفاده کنید. مثلاً با هدیه دادن کتاب، کارت عضویت کتابخانه، اشتراک مجله به کودک یا كتاب خواندن هنگام آشپزی.

 فعالیت‌ هایی شاد و جالب در زمینه‌ ی خواندن ترتیب دهیدمی توانید در خانه مسابقه ‌ای برگزار کنید: هر یک از اعضای خانواده کتابی بخوانند و در روز معینی برای دیگران بازگو کنند. بهترین راوی برنده خواهد بودیا همه‌ ی شرکت کنندگان، یک کتاب را بخوانند و در پایان هفته از یکدیگر درباره‌ی آن بپرسند.

 -   با همسایگان خود حرف بزنید و قرار بگذارید یک روز از هفته یا ماه را روز كتاب كودكان محله اعلام كنید. کودکان می توانند در این روز درباره ‌ی کتاب ‌های مورد علاقه‌ ی خود و چیزهایی که در کتاب ‌ها برایشان جالب بوده است، گفت‌ و گو و تبادل تجربه کنند، تبادل کتاب داشته باشند، یا خود را به شکل شخصیت‌ های محبوبشان در داستان ‌ها درآورند و بازی کنند. می‌ توانند باهم قرار بگذارند داستانی را بخوانند و هفته‌ی بعد، آن را به شکل نمایش برای پدر و مادرها اجرا کنند.

- به همراه فرزندتان كتابی درست کنید. عکس‌های مورد علاقه‌ ی او، تصاویر جالب مجله ‌ها، گل ‌ها و حیواناتی که از تکه‌ های پارچه بریده‌ اید و آدمک ‌های کاغذی را در دفترچه ای کاغذی یا پارچه ‌ای بچسبانید و نخستین کتاب مصور او را بسازید. کودک با مشاركت در این کار علاقه ‌ای دو چندان به کتاب خواهد یافت.

- پیش از آن كه فرزندان شما خواندن بیاموزند، برای او كتاب بخوانید. خواندن کتاب باید هر روز در زمانی مشخص انجام شود. بهترین زمان برای خواندن کتاب شب‌ ها پیش از خواب کودک است. قوه ‌ی تخیل در این زمان بهترین وضعیت را دارد و کودکان می‌ توانند روز خود را با آرامش به پایان برسانند. خوب است این کار برای کودک به عادت پیش از خواب تبدیل شود. اما در طول روز هم اغلب پیش می ‌آید كه كودك می‌ خواهد همان لحظه كتابی را برایش بخوانید. در این صورت اگر فرصت دارید، از پیشنهاد او استقبال کنید. او را روی زانوی خود بنشانید یا در حالی که در رختخواب دراز کشیده است کنار وی بنشینید و برایش کتاب بخوانید. به جز لذت گوش سپردن به داستان، این تماس نزدیک و شنیدن صدای شما، به فرزندتان آرامش‌ می‌ دهد.

 کتاب مناسب کودک کتابی است که والدین هم از خواندن آن لذت ببرند. آشکار است که هرکس علایق و نظرات خود را دارد، اما هنگام انتخاب کتاب برای کودک باید به سلیقه و علاقه‌ ی خود او بیشترین توجه را داشت. اغلب با مطالعه ی خلاصه ی كتاب می ‌توانید تصمیم‌ گیری درستی انجام دهید.

در هر حال باید از زیاده ‌روی پرهیز کرد. اگر بیش از اندازه بر خواندن پافشاری کنید، ممکن است کودک پس بزند و واکنشی وارونه نشان دهد. هرگز نباید کودکان را وادار به کتاب خواندن کرد. برخی از والدین بدون آن که مستقیماً بگویند، در عمل به گونه ‌ای این احساس را در کودک خود پدید می ‌آورند که تا خواندن یاد نگیرد، او را دوست نخواهند داشت. این روش بسیار خطرناک است. هرگز نباید از مطالعه به عنوان جریمه استفاده کرد. برعکس، می‌ توان از آن به عنوان جایزه بهره برد. تنها در این صورت است که کودکان با دنیای کتاب و کتابخوانی به عنوان دنیایی زیبا و دوست داشتنی آشنا خواهند شد.  

منبع: کتابک

پسندها (7)
نظرات (8) مشاهده جعبه ارسال نظر
انصراف
بابا و مامان
24 خرداد 93 7:25
سلام صبح به خیر خیلی عالی بود اگه بشه همه روشهای پیشنهادی را اجرا کرد خیلی خیلی خوبه ممنون
یه مامان
پاسخ
سلام مامان عزیز وقت شما هم بخیر ان شاءالله که توی همه ی مراحل زندگیتون موفق باشید
مامان فرنيا
24 خرداد 93 9:48
سلام صبح بخير فرنيا كه خوشبختانه عاشق كتاب است يعني اگه نفس ما اجازه بده از صبح تا شب هم ارام كنارمون ميشينه براش كتاب بخوانيم بقول باباش تعداد كتابهاي فرنيا از ما بيشتره و از همان كوچيكي هم واسه همه جالب بود كه كتابهايي كه شعرشون طولاني بود هم حوصله داشت گوش بده
یه مامان
پاسخ
سلام مامان عزیز وقت شما هم بخیر واقعا برای ما هم جالب بود. آفرین به فرنیای عزیز و آفرین به مامان خوبش که این حس رو توی دخترش تقویت کرده. خوشحال میشیم اگه تجربه ی خاصی و خاطره ای تو این زمینه دارید برامون بگید تا همگی استفاده کنیم.
ننه علي
24 خرداد 93 12:07
سلام مطلب مفیدی بود برامن ای یه دغدغه است که علی کتاب خون بار بیاد اما فعلا تنها درکش از کتاب یک وسیله جر دادنی وایضا جوییدنیه قصه هم که اصلا گوش نمی ده
یه مامان
پاسخ
سلام مامان عزیز ممنون از لطفتون آفرین به شما که همچین دغدغه ای دارید و آفرین که کتاب رو در اختیار علی آقاتون از اول قرار دادید و بالاخره درک اولیه و جذابش از کتاب در این حده که یه سیری توی شیرازه ی کتاب داشته باشه. و البته که این پاره کردنها هم برا بچه مفیده و هرچند وقت یه بار کاغذ باطله ای بذارید در اختیارش تا حسابی کیف کنه. (رجوع بشه به پست های اول آموزش کاردستی) البته یه تجربه ای هست که در مورد بچه های خودمون به کار بردیم و جواب داد. شما می تونید دور تا دور کتاب رو (هر صفحه اش رو)چسب بزنید . اینطوری دیگه پاره نمیشد و بیشتر فرصت داشتند به عکسای کتاب نگاه کنند و قصه هاش رو گوش بدن. ان شاءالله به زودی این روش رو در طی یک پست اعلام عمومی می کنیم. یادمون رفته بود زودتر بنویسیمش. ممنون از جرقه ای که توی خاطراتمون زدید.
مامان شاران
24 خرداد 93 15:38
سلام ممنونم مطالب خوبی بود خدارو شکر شاران به کتاب از هرچیزی بیشتر علاقه داره
یه مامان
پاسخ
سلام مامان عزیز خواهش میشه! الحمدالله. ان شاءالله که زیر سایه ی بهترین کتاب یعنی قرآن ، همیشه مانوس با کتاب باشه . راستی اگه تجربه ی تو این زمنیه داشتید ما سرتاپا گوووش هستیم براش ها!
مامان شبنم
24 خرداد 93 17:30
سلام بسیار جالب بود
یه مامان
پاسخ
سلام مامان عزیز ممنونیم از لطفتون
مامان حدیث
25 خرداد 93 16:51
سلام شکر خدا حدیث علاقه بسیییییییییاری به کتاب و قصه داره . چند روز پیش بعد از مدتها حدیث را با خودم به کتابخانه محل بردم . بر عکس دفعه قبل که بلند بلند حرف می زد و نمی تونست قانون سکوت کتابخانه را درک کنه , این دفعه خیلی ساکت و آرام کنار کتابهای کودک نشسته بود و کتابی که بهش داده بودم را ورق می زد.با خودم قرار گذاشتم هر وقت کتابخونه رفتم حدیث را هم با خودم ببرم.
یه مامان
پاسخ
سلام مامان عزیز الحمدلله، چه کار خوبی کردید. واقعا عالیه و این یکی از توصیه ها و ورش هایی هست که قبلا در سری روش های علاقمند کردن بچه ها به مطالعه ذکر کرده بودیم http://mamanschool.niniweblog.com/post791.php آفرین به شما که خودتون به این نکات توجه دارید
مامان پریسا
26 خرداد 93 1:17
سلام وقت به خیر. متاسفانه فعلا نمیشه به قسمت مطالب دوستان اعتماد کرد... هنوز هم داره مطلب 6 روز پیش رو نشون میده!!
یه مامان
پاسخ
سلام وقت شما هم به خیر باشه، مطلب شش روز پیش ما رو نشون میده؟ از ما به شما نصیحت کلا هیچ وقت به کامپیوتر اعتماد نکنید
مامان پریسا
26 خرداد 93 1:25
خدا رو شکر پریسا هم به کتاب علاقه داره. کتاباشو اینقد نگاه کرده که همه براش تکراری شده با این حال حوصلش که از وسایلش سر میره میاد سراغ کتاب ها و میگه میخوام واسه خودم کتاب بخونم... و هر چه که از تصاویر متوجه میشه و یا از کل داستان که براش خوندم ، واسه خودش تکرار میکنه.
یه مامان
پاسخ
خدا رو شکر، وقتی بچه ها به کتاب و قصه و داستان علاقه داشته باشن واقعا نعمت بزرگی محسوب میشه این نشون دهنده ی زحمات شما و تلاش ها و توجهتون به این مساله در سال های قبل هست، آفـــــــــــــــرین به شما مامان خوب و نمونه
1