مــدرســـه ی مــامــان هـا

10 قدم در جهت رفع لكنت زبان كودكان

1393/6/10 5:04
نویسنده : یه مامان
2,365 بازدید
اشتراک گذاری

یکی از موضوعاتی كه خانواده‌ها را بسیار نگران می‌كند لكنت زبان كودكانشان است. لكنت زبان عبارت است از تكرار و طولانی شدن اصوات و كلمات كه باعث كاهش روانی كلام می‌شود و معمولا همراه با وقفه‌‌ها و سكوت‌های مكرر است.

میزان شیوع لكنت در جمعیت كلی حدود یك درصد است؛ اما میزان بروز آن را نزدیك به 3 درصد تخمین زده‌اند. لكنت زبان معمولا قبل از 12 ماهگی آغاز می‌شود و در اكثر موارد بین 18 ماهگی و 9 سالگی ظهور می‌یابد. بیشترین موارد آغاز لكنت در دو نقطه سنی 2 تا 5/3 سالگی و 5 تا 7 سالگی است. بیماری لكنت در پسران به نسبت 3 به 1 بیشتر از دختران شایع است.

علت لکنت زبان چیست؟

با وجود پیشرفت‌های بسیار زیاد دانش هنوز علت بروز لكنت زبان بطور دقیق مشخص نشده است؛ اما آنچه كه تاكنون مشخص شده، این است كه لكنت علت واحدی ندارد بلكه تركیبی از عوامل جسمی، عاطفی و اجتماعی است. تشخیص این‌كه آیا این‌گونه ناراحتی‌های روانی علت لكنت زبان است یا لكنت خود حاصل حالات و فشارهای ناشی از اختلالات روانی است، بسیار مشكل است. در بعضی از مواقع لكنت زبان ممكن است حاصل مشكلات دستگاه عصبی باشد در مواردی نیز لكنت زبان از زمان كودكی در اثر بعضی ناهنجاری‌های خفیف فیزیولوژیكی به وجود می‌آید.

 درمان لکنت زبان

 لكنت زبان گر چه یك بیماری رفتاری تلقی می‌شود ولی به علت تاثیر و مداخله در شكل‌گیری ارتباط و شخصیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در تشخیص و درمان لكنت زبان كودكان برخورد درمانی باید به نحوی طرح‌ریزی شود كه به اعتماد‌به‌نفس كودك لطمه‌ای وارد نشود. متخصصان گفتاردرمانی، بهترین سن برای درمان لكنت زبان در كودكان را قبل از 7 سالگی می‌دانند. امروزه از روش‌های مختلفی برای اصلاح، درمان و بازپروری اختلالات گویایی و لكنت زبان استفاده می‌كنند. از جمله این روش‌ها می‌توان به روش‌های زبانی یا تلفظی، روش دوجانبه یا مكمل، روان‌درمانی، دارودرمانی، رفتاردرمانی و خوددرمان‌گری اشاره كرد.

 10 قدم در جهت رفع لکنت زبان

1- در صورت داشتن كودكی با لكنت زبان، هر چه زودتر در زمینه درمان عارضه وی به پزشك معالج مراجعه كنید، چرا كه تاخیر در شروع درمان و شدت یافتن فشارهای محیطی، می‌تواند منجر به بروز صدمات روحی و جسمی در آینده كودك شود.

2- از كمك به فرزند دارای لكنت خویش در گفتن كلمات خودداری كنید و هرگز جمله او را كامل نكنید.

3- از دادن تذكر و فشار آوردن به كودك برای صحیح حرف زدن خودداری كنید.

4- سعی كنید با تشویق كودك به صحبت كردن در جمع، اعتماد‌ به ‌نفس وی را بالا ببرید.

5- سعی كنید آرام و به طور طبیعی گوش كنید تا جمله تمام شود و ابراز خستگی نكنید.

6- با رفتار و بیان خود به او نشان دهید كه شما گوش می‌كنید كه چه می‌گوید نه چگونه می‌گوید.

7- از بیان عباراتی مثل سعی كن آهسته‌تر صحبت كنی، نفس عمیق بكش و آرام باش خودداری كنید.

8- ارتباط چشمی طبیعی را با كودك دچار لكنت حفظ كنید.

9- همواره با كودك دارای لكنت شمرده و ملایم صحبت كنید، ولی نه خیلی آرام كه غیرطبیعی به نظر برسد.

10- توجه داشته باشید كه لكنت زبان به هیچ وجه با بهره هوشی كودك ارتباطی نداشته و این كودكان دارای ضریب هوشی در محدوده طبیعی هستند.

به نقل از جام جم

پسندها (4)
نظرات (7) مشاهده جعبه ارسال نظر
انصراف
مامان شاران
10 شهریور 93 13:07
سلام مسائل خوبی عنولن شد خداروشکر که شاران مثل بلبل حرف میزنه ولی بعضی وقتها که شاران کوچکتر بود از بعضی چیزها می ترسید نگران میشدم مبادا دچار لکنت بشه ممنونم
یه مامان
پاسخ
سلام مامان عزیز الحمدالله که مشکلی پیش نیومده و آرزومندیم همیشه سلامت باشه شارانِ عزیز.
مامان شاران
10 شهریور 93 13:10
خصوصی دارید
بابا و مامان
11 شهریور 93 11:46
❀مامان علی خوشتیپ❀
11 شهریور 93 14:37
علی ما هم جزو همون 3 تای پسرا بود اتفاقا وقتی خوب شد همه ناراحت شدن چون خیلی شیرین و بانمک حرف میزدصدای بچگیاشو که الان گوش میدیم کلی کیف میکنیم همش میگم خدا کنه این یکی هم اولش همینجوری باشهو البته خواهرم هم برای پسرش همین آرزو رو داره
یه مامان
پاسخ
از دست شما و خواهر عزیــــــــــــزتون فکر می کنم شما و ایشون از عجایب خلقت باشید خدائیش نظرتون خیلی جالب و عجیب بود!
❀مامان علی خوشتیپ❀
11 شهریور 93 14:42
خوندن کتاب و شعر های کودکانه با همون روش آرام و شمرده که گفتید خیلی موثره. و اینکه اصلا مسخرش نکنید. لکنت علی از نوع شدید بود و هیچکس متوجه حرف زدنش نمی شد...اینکه چرا اینجوری شد رو هنوز نمیدونم ولی فکر میکنم بیشترش عاطفی باشه.چون علی هم بچه ی عاطفی و حساسیه و کوچکترین چیز میتونسته روش تاثیر گذاشته باشه! ما که اصلا مسخرش نمی کردیم...تازه همیشه ازش میخواستم توی جمع شعر بخونه و حرف بزنه.اگرم کسی می خواست مسخره کنه سریع بدون اینکه علی متوجه بشه کاتش میکردممدام هم بهش میگفتم مامانی تو یه سخنران بزرگ میشی اعتماد به نفسش کمی کاذب شد...الان کسی نیست جلوی حرف زدنشو بگیره اصلنم بچه ی خجالتی نشده
یه مامان
پاسخ
خدا رو شکر ! خب البته دیدگاه والدین و اطرافیان بچه خیلی تاثیرگزاره. اگه پدر و مادر از اینکه بچه اشون این مدلی حرف میزنه خودشون ناراحت بشن و غصه بخورن، همین حس به بچه هم منتقل میشه و انرژی های منفیِ متصاعد شده از اطراف بچه ، درمان اون رو به تعویق میندازه. امیدواریم که همه ی والدین با مشکلات بچه هاشون مهربان تر برخورد کنند؛ ممنون از اینکه تجربه ی خوبتون در اختیار ما و همه ی مامانا قرار دادید.
مامان شبنم
11 شهریور 93 15:25
سلام
یه مامان
پاسخ
ســـــــــــــــــــــلام به رذوی ماهتون به چشمای نمیدونم چه رنگیتون
مامان پریسا
12 شهریور 93 8:41
گاهی مواردی از لکنت زیبان در بچه های اطرافم میبینم... واقعا درد ناکه و خیلی ناراحت میشم. به نظرم وقتی به بچه فرصت کافی و جرات حرف زدن داده نشه باعث میشه از حرف زدن بترسه. شاید یکی از دلایل لکنت زبان هم همین باشه....
یه مامان
پاسخ
شاید بدترین قسمت ماجرا همون برخورد غلط بعضی از اطرافیان هست که به این مشکل دامن میزنند.
1