مــدرســـه ی مــامــان هـا

حاملگی مفید یا مضر؟

1393/8/7 6:04
نویسنده : یه مامان
3,352 بازدید
اشتراک گذاری

بسیاری از خانم ها فکر می کنند که حاملگی یک تحمیل شدید به بدن انسان می باشد و می تواند باعث ایجاد گرفتاری ها و بیماری های فراوان در بدن خانم ها شود، ولی از نظر علمی کاملاً برعکس است...

حاملگی مفید یا مضر؟

بسیاری از خانم ها فکر می کنند که حاملگی یک تحمیل شدید به بدن انسان می باشد و می تواند باعث ایجاد گرفتاری ها و بیماری های فراوان در بدن خانم ها شود، ولی از نظر علمی کاملاً برعکس است و در این مقاله ما متوجه خواهیم شد که حاملگی نه تنها روی سلول ها اثر منفی ندارد بلکه می تواند با ایجاد تغییرات مثبت روی سیستم های بدن مادر به خصوص سیستم گردش خون و سیستم ایمنی، بسیاری از ناراحتی ها و بیماری های موجود را برطرف کند و همچنین جلوی ایجاد بسیاری از بیماری ها را بگیرد.

متابولیسم بدن مادر در طی بارداری چه تغییرات مثبتی می کند؟

به علت افزایش ترشح تعداد زیادی از هورمون ها در طی بارداری (مثل هورمون تیروئید یا تیروکسین، هورمون های قسمت قشری غده ی آدرنال و هورمون های جنسی)، میزان متابولیسم پایه سلول ها در مادر حامله افزایش می یابد، یعنی بطور مثال اگر موتور سلول های یک زن در حالت غیر بارداری با عدد 85 کار می کند در طی حاملگی این عدد به 100 می رسد و با تولید انرژی بالاتر سلول ها گرمتر و پرانرژی تر می شوند و این افزایش انرژی عمومی کارآیی کلی تمام سیستم های حیاتی مادر باردار را افزایش می دهد، که از جمله می تواند به سیستم ایمنی و سیستم گردش خون اشاره نمود که خود این دو سیستم می تواند به بهبود عملکرد سایر سیستم های بدن مادر حامله کمک نماید.

به علاوه مادر باردار به علت این افزایش متابولیسم سلولی، میزان انرژی عضلانی بیشتری را دارا خواهد بود.

می دانیم که بسیاری از بیماری های انسان به علت کاهش عملکرد سلول های ایمنی و گردش خون ضعیف است که علت آن کمبود انرژی سلولی می باشد و لذا بارداری اگر همراه با رعایت مثلث سلامت به طور کامل و دقیق باشد، می تواند بسیاری از بیماری های زمینه ای را برطرف نماید و یا حتی جلوی بوجود آمدن بسیاری از بیماری ها را بگیرد.

از جمله این بیماری ها می توان به سرطان ها اشاره نمود، که نقش قدرت سیستم ایمنی در جلوگیری از بوجود آمدن آن ها و همچنین سد بندی در برابر انشار این بیماری های خطرناک کاملاً آشکار است، شاید دلیل وجود آمار بالاتر سرطان در زنان ازدواج نکرده و بدون زایمان در مقالات علمی همین موضوع باشد.

تغییرات دستگاه گردش خون مادر در حاملگی:

جریان خون در رگهای مادر و خروجی قلب مادر باردار، حدود 30 تا 40 درصد از حالت غیر بارداری بالاتر رفته و همچنین حجم خون مادر حدود 30 درصد افزایش می یابد، خون مادر رقیق تر می شود و همین رقیق تر شدن خون موجب خون رسانی بهتر به تمام سلول های بدن می شود و در نتیجه میزان اکسیژن رسانی به سلولها افزایش می یابد و در نتیجه کارآیی سلولی در تمام بدن مادر افزایش می یابد.

عملکرد کلیه ها در مادر حامله:

مقدار تشکیل ادرار در مادر باردار به علت افزایش متابولیسم و افزایش دریافتی مایعات زیادتر از حالت غیر بارداری می شود. و همین موضوع در رقیق شدن ادرار و کاهش احتمال تولید سنگ های کلیوی تأثیر دارد و به علت افزایش جریان خون کلیوی و فیلتراسیون کلافه های گلومرولی کلیه ها، عملکرد سلول های لوله های جمع کننده ی ادراری و سلول های پوشاننده ی کلافه های گلومرولی بهتر می شود و شاید باردار شدن در مجموع برای کلیه های یک مادر باردار، نقش بهبود دهنده ی انرژی سلول ها را ایفا نماید و باعث کاهش بیماری های کلیوی در مادر حامله گردد.

نکات مهم:

1. تمام اینها منوط به رعایت کامل و صددرصدی مثلث سلامت بسیار پیش تر از حامله شدن مادر است، که زمینه حاملگی در بستر سلول های سالم اتفاق بیافتد وگرنه حامله شدن در بستر بیماری های عدیده ی سلولی ناشی از بدی تغذیه و خوردن مرغ صنعتی، گوشت گاو، فست فود ها، روغن نباتی ها شامل جامد، مایع و مخصوص سرخ کردنی، گوجه و رب گوجه فرنگی، نمک تصفیه شده ید دار سمی، مصرف آب کلردار فراوان و ... . قطعا می تواند همراه با بروز بیماری هایی در حین حاملگی برای مادر و جنین باشد؛ از جمله ی این بیماری ها می توان به فشار خون حاملگی، دیابت حاملگی و شعله ور شدن بیماری های روماتیسمی در بارداری و همچنین چاقی بیش از حد و خطر افزایش بیماری های قلبی اشاره نمود، پس اگر می خواهید حاملگی خوبی را سپری نمائید و دارای فرزندی سالم و باهوش باشید باید حداقل از شش ماه قبل از بارداری دستورات مثلث سلامت را بطور کامل رعایت نمائید، البته در موارد اورژانس می توان از رعایت کامل مثلث سلامت در حداقل 40 روز قبل از حاملگی استفاده نمود.

دکتر حسن اکبری

متخصص آسیب شناسی سلولی،

دانشیار پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،

محقق و مدرس طب اسلامی ایرانی

پسندها (0)
شما اولین هوادار باشید!
نظرات (4) مشاهده جعبه ارسال نظر
انصراف
بابا و مامان
7 آبان 93 7:17
مامان فرنيا
7 آبان 93 9:12
بسيار جالب بود ممنون
یه مامان
پاسخ
سلام مامان عزیز خواهش میکنیم
مامان شبنم
7 آبان 93 11:33
سلام جالب بود اولشو خوندم یادم افتاد خیلی وقتا میشنوم خانوما میگن دوره حاملگی زبر و زرنگ تر بودیم و از این حرفا.... ولی خودمونیم اون قسمت قرمز رنگ خیلی خوراکیهای خوشمزه ای رو شامل میشه ها مخصوصا در قسمت موقتش
یه مامان
پاسخ
سلام مامان عزیز قابل شما رو نداشت، بریا خودمون هم جالب بود بله، انگار همیشه چیزایی که ممنوع هستن یه جورایی خیلی خوشــــــــــمزه تر هستن!
❀مامان علی خوشتیپ و حسین کوچولو❀
11 آبان 93 9:54
چه اطلاعات جالبی!!! من که عاشق دوران بارداری هستم...حتی میگم کاش مثل فیلا بیشتر از 9 ماه بودآخه همه هواتو دارن یه جورایی...بعد اون تکونای بچهو... فقط تغییرای هورمونیش بده که بعضی وقتا آدم بی حوصله میشه تکرر ادار هم که نگوبه خصوص که به من توصیه کردن مدام آب بخورم و...آخه عفونت توی ادرارم دیده شدهدعا کنید رفع بشه.کمی از این بابت نگرانم فقط ممنون از مطلب مفیدتون.جدول رو هم ذخیره کردم سر فرصت بخونم.هرچند دیگه رو به اتمامیمولی چیزی که درمورد خوردنی باشه همیشه جذابه
یه مامان
پاسخ
ســـــــــلام مامان عزیــــــــز حالتون خوبه؟ اتفاقا نظز شما هم خیــــــــــــــلی جالب بود ان شاالله که مشکلی پیش نمیاد و این چند ماه باقیمانده رو هم با خوبی سپری می کنید و به سلامتی فارغ میشید این روزا حسین عزیزتون رو با حضرت اباعبدالله الحسین بیمه کنید. برای ما هم خیلی خیلی دعا کنید مخصوصا با اون حسین آقای گلی که توی وجودتون نشسته
1