مدرســـــــــه ی مامان هــــــــــــــــــــــامدرســـــــــه ی مامان هــــــــــــــــــــــا، تا این لحظه: 8 سال و 8 ماه و 7 روز سن داره

مــدرســـه ی مــامــان هـا

اینجا برای تربیت فرزندانمان همگی هم معلم هستیم هم شاگرد!

برای کودکان زیر 2 سال چه بازی هایی مناسب است؟

1391/11/2 20:53
نویسنده : یه مامان
5,791 بازدید
اشتراک گذاری

بازی کردن برای کودکان یک امر حیاتی به حساب می‌‌آید، آن‌ها کاری ندارند جز بازی و شیطنت، شما می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و بازی‌ها را در جهت رشد شخصیتی، فیزیکی، ‌شناختی، اجتماعی و احساسی کودکان به کار بگیرید...

بازی کردن برای کودکان یک امر حیاتی به حساب می‌‌آید، آن‌ها کاری ندارند جز بازی و شیطنت، شما می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و بازی‌ها را در جهت رشد شخصیتی، فیزیکی، ‌شناختی، اجتماعی و احساسی کودکان به کار بگیرید.

با بازی کردن با فرزندتان نه تنها او را با محیط اطرافش آشنا می‌کنید و اجازه تجربه موقعیت‌های مختلف و کسب تجربه را به او می‌دهید، بلکه رابطه صمیمانه‌تری هم با او برقرار کرده و از این طریق به او نزدیک‌تر می‌شوید و می‌توانید ساعات خوشی را با هم بگذرانید. با بازی، قهقهه‌های کودک شما در خانه می‌پیچد. این نکته طلایی را فراموش نکنید: هرچه نوزادتان بیشتر بخندد کمتر فرصت گریه کردن دارد.
 

صفـر تا ۳ مـاه

ایـن رو ببـین!
 

بیشتر وقت نوزاد در این 3 ماه به خواب می‌گذرد، در زمان بیداری هم با تکان دادن چشم‌هایش و نگاه‌های کنجکاوانه دنیای اطرافش را سیر می‌کند، مطمئنا بیشتر وقت شما هم به نشان دادن اشیا و وسایل و لوازم خانه و هر چیزی که اطرافتان قرار دارد، خواهد گذشت؛ از دسته کلید‌ها گرفته تا چهره عمو و عمه و خاله.

بنابراین توضیح درباره این وسایل می‌تواند یک بازی جالب برای ذهن کنجکاو نوزادتان باشد. نوزادان کشف دنیای اطراف را دوست دارند پس از نشان دادن هر چیز بی‌خطر از آن‌ها دریغ نکنید. آن‌ها از نگاه کردن به آلبوم عکس‌های خانوادگی، کتاب‌های رنگی، صفحات مجله، قاشق و کفگیر و حتی قوطی‌های شامپو و نرم‌کننده هم لذت می‌برند، اشیا مختلف را به نوزادتان نشان دهید، با او حرف بزنید و نگاه‌های جستجوگرش را بی‌پاسخ نگذارید.

با این کار هم بینایی و تمرکز او را تقویت کرده‌اید و هم حس شنوایی‌اش را. از سوی دیگر با صدای شما هم بیش از پیش مانوس شده. این حرف زدن‌ها در رشد کلامی‌اش در ماه‌های آینده هم به او کمک خواهد کرد.
 

سفری به کمد لباس‌های مادر!

نوزادان تا 3 ماهگی تحرک و جنب و جوش زیادی ندارند و تنها در حال کشف دنیای جدیدی هستند که برایشان کمی نامانوس است. در این سن برای بازی انتخاب‌های زیادی ندارید، به جز بازی‌هایی که او را با دنیای اطراف بیشتر آشنا می‌کند. در یکی از این بازی‌ها می‌توانید سفری به کمد لباس‌های‌تان داشته باشید، به حتم این همه لباس رنگارنگ، یک جا باید به درد بخورد.

درون کمد جستجو کنید و لباس‌هایی با بافت، جنس و شکل متفاوت انتخاب کنید، لباس‌های بافتنی، ساتن، نخی، شلوارهای جین یا پیراهن‌های گلدوزی شده می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند. هر یک از لباس‌ها را آرام روی پوست دست، پا و گونه‌های نوزاد بکشید و با او حرف بزنید.

مفهوم نرمی و زبری را می‌توانید از این طریق به نوزاد منتقل کنید. انگشتان کوچکش را روی حاشیه گلدوزی شده یا درزهای لباس‌ها بکشید تا تفاوت آن‌ها را حس کند. وقتی از این بازی خسته شد، لباس را روی زمین پهن کنید و نوزاد را روی آن بگذارید تا کمی هم به صورت درازکش روی لباس‌ها بازی کند. بعد از چند ماه متوجه خواهید شد که نوزاد شما چقدر به این تفاوت‌های ساده عکس‌العمل نشان خواهد داد و به دنبال حاشیه‌های سنگ‌دوزی و گلدوزی شده می‌گردد و با چه اشتیاقی روی آن‌ها دست می‌کشد. با این بازی شما نوزاد خود را به تفاوت‌ها حساس کرده و از او یک کودک کنجکاو می‌سازید که به راحتی از کنار قضایا نخواهد گذشت.
 

۳ تا ۶ ماه

ببین! چی رو سر مامانه؟

نوزاد شما حالا عکس‌العمل‌های بیشتری به حرکات شما نشان می‌دهد و این می‌تواند شروع خوبی برای بازی‌های دو طرفه باشد. لازم نیست اسباب‌بازی‌های گران قیمت تهیه کنید، می‌توانید با وسایل ساده و در دسترس هم بهترین بازی‌ها را انجام دهید و از زمان بازی لذت ببرید، یکی از این وسایل ساده روبان، کش سر، روسری، کلاه یا هر چیز دیگری است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود.

می‌توانید مو‌های‌تان را با روبان ببندید، کلاه یا روسری سر کنید و بعد با شکلک‌های خنده‌دار توجه نوزادتان را جلب کنید، «ببین!، نگاه کن چی رو سرمه!»، «یه روسری»، «اینو ببین» «کلاه گذاشتم». فرزندتان شاید در وهله اول عکس‌العملی نشان ندهد، چون کمی طول می‌کشد تا شکل و شمایل جدید شما را تجزیه و تحلیل کند، اما بعد از 2 یا 3 بار با خنده‌های دلفریبش شما را به ادامه بازی ترغیب خواهد کرد.

این بازی را می‌توانید با عروسک‌ها هم امتحان کنید، مثلا کلاه را بر سر خرس مورد علاقه‌اش بگذارید و توجهش را به سمت آن جلب کنید. این بازی به نوزاد یاد می‌دهد که ماهیت افراد با تغییر ظاهرشان تغییر نمی‌کند.
 

دماغم کو؟

 

با یک بازی ساده شما می‌توانید به راحتی اعضای بدن را به کودک‌تان یاد بدهید. این بازی یکی از ابتدایی‌ترین بازی‌هایی است که والدین با فرزندان‌شان انجام می‌دهند. در این بازی که شاید ساعت‌ها هم طول بکشد باید با سوال‌های گوناگون توجه نوزاد را به خودتان جلب کنید. با لحن‌های مختلف از او بپرسید «دماغم کو؟» بعد دماغ‌تان را نشان دهید و بگویید «ایناهاش، ایناهاش.» این کار را با تمام اعضای بدن تکرار کنید. بعد نوبت به او می‌رسد، بپرسید «دماغ تو کو؟» و بعد با انگشتان خودش یا با انگشتان خودتان آن را نشان بدهید.

این بازی را می‌توانید دوباره و دوباره تکرار کنید، بدون این‌که فرزندتان خسته شود. در این سن شاید خیلی کاری از او برنیاید و فقط شما را نگاه کند، اما با مرور زمان می‌تواند خودش اعضای بدنش را به شما نشان بدهد و وقتی هم که به حرف افتاد نام اعضا را با شما تکرار خواهد کرد. در نوع دیگر بازی می‌توانید مثلا شکمش را قلقلك بدهید و بگویید «این شکم مال کیه؟» یا انگشتانش را دانه دانه بشمارید و‌‌ همان سوال را تکرار کنید، حتی می‌توانید با خلاقیت خودتان شکل دیگری به بازی بدهید و هرطور که دوست دارید و نوزادتان راحت‌تر است، با او بازی کنید.
 

۶ تا ۹ ماه

بو کن!

 

در این سن نوزاد شما عکس‌العمل‌های واضح‌تری به دنیای اطرافش می‌دهد، احتمالا غلتیدن و نشستن را یاد گرفته، می‌تواند اشیا را در دست بگیرد و به دهانش ببرد. نوزادان در این سن از بازی‌های قلقلکی یا سواری روی پا بی‌‌‌نهایت لذت می‌برند، اما بازی‌های آرام هم همچنان به آن‌ها در شناخت دنیای اطراف کمک کرده و برایشان جذاب است.

یکی از این بازی‌ها بازی بو کردن است که مشام او را قوی می‌کند.  وقتی در آشپزخانه هستید مطمئنا نوزادتان خودش را به آنجا می‌رساند، می‌توانید با یک بازی ساده و ابتدایی او را سرگرم کنید. چاشنی‌ها و ادویه‌های مختلف را مقابل‌تان بگذارید و یکی‌ یکی چاشنی‌های مختلف را به او معرفی کنید و مقداری از هر کدام روی دست‌تان بمالید و اجازه بدهید او بو کند.

فقط حواس‌تان باشد ادویه‌ها و چاشنی‌ها برای او ایجاد حساسیت نکرده و او را به عطسه نیندازند. استشمام بوی دارچین، وانیل، زیره و انواع سبزی‌های معطر مثل نعناع و ریحان و... مطمئنا تجربه جدیدی برای نوزاد شماست و او از این کشف جدید لذت برده و سرگرم خواهد شد.

این بازی را می‌توانید با غذا‌ها، لوسیون‌ها و کرم‌ها هم امتحان کنید و با این کار حس بویایی نوزاد را هم تقویت کنید، تنها باید مراقب باشید تا نوزاد آن‌ها را به سمت دهانش نبرد.
 

حباب و حباب و حباب
 

حباب و حباب بازی برای نوزاد مانند یک پدیده شگفت‌انگیز است. در این سن نوزاد شما قادر است نقاط دور‌تر از یک متر را هم ببیند. دفعه بعد که در برابر اشک‌های او مستاصل شدید و هیچ راهی برای آرام کردنش پیدا نکردید یکی از این حباب ساز‌ها را پر از کف صابون کرده و حباب‌های بزرگ و کوچک درست کنید و ببینید چطور این حباب‌های هفت رنگ مانند یک معجزه نوزادتان را ساکت و سرگرم می‌کند.

می‌توانید مفاهیمی مانند بزرگ و کوچک یا دور و نزدیک را با حباب‌ها به او آموزش دهید؛ در حمام، رستوران، پارک یا مهمانی، هر جا که فکر کنید می‌توانید با این حباب‌های زیبا نوزادتان را سرگرم کنید. حتی می‌توانید از بچه‌های بزرگ‌تر برای این بازی بی‌خطر و ارزان کمک بگیرید. اگر نوزادتان چهار دست و پا رفتن را یاد گرفته ممکن است با تعقیب حباب‌ها یک بازی جدید برای خودش اختراع کند، پس از معجزه حباب‌های صابونی غافل نشوید.
 

۹ تا ۱۲  ماه

لمس کن، بگیر، بکوب!

در این سن نوزاد جلب توجه و ایجاد سر و صدا را بیش از پیش دوست دارد و این کار‌ها را آگاهانه انجام می‌دهد و هر چیزی که دم دستش باشد برمی‌دارد و به محض این‌که آن را در دست گرفت به این طرف و آن طرف می‌کوبد تا صدا ایجاد کند و نتیجه کارشان را ببیند

در واقع این کار برایش یک بازی هیجان‌انگیز است. پس بهتر است اعصاب‌تان را قوی کنید و بعد یک عروسک به دست کودک نوپای‌تان بدهید و ببینید چطور آن را روی میز می‌کوبد و سرمست می‌شود. شما نیز دو عروسک در دست بگیرید، اول یکی را و بعد دیگری را به ترتیب و در آخر هر دو را با هم روی میز بکوبید.

در هر قسمت توجه او را به تفاوت‌ها جلب کنید و اجازه دهید او هم این بازی مهیج را تجربه کند. می‌توانید این کار را با اشیا دیگر هم تکرار کنید، قوطی‌های خالی، قاشق چوبی، قاشق پلاستیکی و فلزی و... . به پاسخ‌های متفاوتی که به صداهای مختلف نشان می‌دهد دقت کنید و ببینید او چقدر از این بازی ساده و بی‌دردسر لذت می‌برد.

با این بازی او مفهوم عمل و عکس‌العمل را می‌آموزد و شما هم می‌توانید متوجه شوید قدرت کدام دستش بیشتر از دیگری است و با کدام دست راحت‌تر کار می‌کند.
 

گنجشکک اشی مشی

وقتی کودک نشسته یا خوابیده با این بازی شاد و خنده‌دار به سراغش بروید. انگشتان پا‌هایش را به نوبت بگیرید و شعر بخوانید: «این گنجشک اشی‌مشی رفت مغازه، این یکی موندش خونه، این یکی غذا خورد، این یکی هیچی نخورد، این یکی هم رفت و رفت و رفت تا رسید به خونه‌اش»، زمانی که جملات مربوط به انگشت کوچک‌تر را بیان می‌کنید، با انگشتان‌تان روی بدن او راه بروید تا به شکمش برسید. این بازی قلقلکی او را به وجد می‌آورد و هرگز از آن خسته نمی‌شود.

یکی از بهترین بازی‌ها برای زمان تعویض است، به خصوص که در این سن کودکان پر جنب و جوش هنگام تعویض پوشک دیگر آرام نمی‌مانند و برای فرار کردن تلاش می‌کنند. نوع دیگر این بازی همان «لی لی لی لی حوضک» است که می‌توانید با انگشتان دست انجام دهید.
 

۱۲ تا ۱۸ماه

نگاه کن، پیدا کن، مرتب کن

در این سن نوزاد ارتباط بین اجسام و اشکال را کشف می‌کند و تفاوت و اندازه‌ها برایش معنا پیدا می‌کنند. در این سن نوزادان انباشتن، مرتب کردن و پر و خالی کردن را دوست دارند. با توجه به این قضیه فقط کافی است یک جعبه که درش هم راحت باز و بسته می‌شود، مثل جعبه کفش به او بدهید و بعد نشان بدهید چطور اجسام را می‌تواند درون جعبه بگذارد و بیرون بیاورد.

به زودی خواهید دید که کودک شما ساعت‌ها بدون این‌که صدایش در بیاید مشغول بازی است. کیف هم یکی دیگر از وسایل سرگرم‌کننده برای نوزادان در این سن است. آن‌ها دوست دارند کیف بزرگ‌تر‌ها را بار‌ها و بار‌ها پر و خالی کنند، پس می‌توانید این بازی را با یک کیف هم انجام دهید.

وقتی کودک‌تان کمی مهارت پیدا کرد، این بازی را می‌توانید با اجسام یک شکل که در اندازه‌های مختلف هستند یا رنگ‌های مختلف دارند انجام دهید و مثلا از او بخواهید اول اجسام بزرگ‌تر را درون جعبه بگذارد و بعد اجسام کوچک‌تر را. به این صورت به مرور مفهوم بزرگ و کوچک و رنگ‌ها را هم در خلال این فعالیت مفرح یاد می‌گیرد.
 

مسابقه موانع

در این سن نوزاد شما ناگهان به یک کودک نوپای پر جنب و جوش و کنجکاو تبدیل شده، احتمالا تا حالا ایستادن را یاد گرفته و تلاش‌هایش را برای قدم برداشتن آغاز کرده، با بازی موانع می‌توانید او را در قدم برداشتن تشویق کنید و به تقویت این مهارت در او بپردازید.

در این بازی فقط کافی است تعدادی مانع مثل موبایل، تقویم جیبی، لباس مچاله شده یا هر چیز کوچک دیگری که به اندازه قدم‌هایش باشد سر راهش بگذارید و دستش را بگیرید و او را تشویق کنید تا پا‌هایش را بلند کرده و آن طرف مانع بگذارد.

این کار، قدم برداشتن را به او آموزش داده و باعث می‌شود در این کار به مهارت برسد. زمانی‌که قدم برداشتن را یاد گرفت می‌توانید همین بازی را با حلقه هولاهوپ تکرار کنید، به این صورت که حلقه هولاهوپ را در هوا و در فاصله کمی از زمین بگیرید تا کوچولوی‌تان قدم زنان از داخلش رد شود. 

اگر هنوز قدم برداشتن را بلد نیست و ترجیح می‌دهد با خزیدن و چهاردست و پا رفتن خودش را جابه‌جا کند باز هم می‌توانید بازی مشابهی را انجام دهید. تعدادی عروسک رنگارنگ و اسباب بازی بردارید، اولی را با فاصله کمی مقابل نوزاد بگذارید، وقتی برای برداشتن آن حرکت کرد، بعدی را در فاصله دورتری قرار بدهید و او را تشویق کنید برای گرفتنش جلو بیاید و بعد عروسک‌های بعدی را هم با فاصله‌های کم در طول مسیر قرار دهید تا نوزادتان برای برداشتنش جلو بیاید.

 توجه داشته باشید فاصله‌ها باید کم باشد، در غیر این صورت نوزاد ناامید شده و از تلاش دست بر می‌دارد. با این بازی عضلات شکم، پا‌ها و دست‌ها قوی می‌شوند و هرچه قوی‌تر باشند تلاش برای ایستادن و قدم برداشتن زود‌تر صورت خواهد گرفت.
 

۱۸ تا ۲۴

آب بازی

بچه‌ها آب بازی را در هر سنی که باشند دوست دارند، شاید از حمام کردن بدشان بیاید ولی آب بازی را دوست دارند، برای این‌که ساعت حمام هم ساعتی خوش و سرگرم‌کننده باشد می‌توانید بازی‌های مختلفی اختراع کنید. هر چه سبد و کاسه و اسباب بازی پلاستیکی دارید با خود به حمام بیاورید.

برخی از وسایل خانه برای بازی کردن در حمام مناسبند و کودک می‌تواند بار‌ها و بار‌ها آن‌ها را پر و خالی کرده و در حالی که سرگرم است شما هم تند و تند سر و بدنش را بشویید. قوطی‌های خالی شامپو هم برای بازی در حمام مناسبند.

یک قوطی را از آب پر کنید و برگردانید. به کودک نشان دهید که چطور قطره قطره آب از دهانه قوطی بیرون می‌ریزد و بعد قوطی را فشار دهید تا ببیند چه تغییری در جریان آب ایجاد شده. از او بخواهید انگشتش را روی دهانه قوطی بگذارد تا جلوی جریان آب را بگیرد. حتی می‌توانید چند سوراخ در قوطی ایجاد کنید تا با فشارهای دست کودک مانند یک دوش عمل کرده و بعد او اردک‌های پلاستیکی‌اش را حمام کند و شما هم او را بشویید.

سبدهای سوراخ سوراخ و شیاردار هم برای کودکان در حمام جالب هستند و آن‌ها می‌توانند ساعت‌ها با جریان آب از لابه‌لای سوراخ‌ها و شیار‌ها سرگرم شوند. تمام این‌ها بازی‌های مهیجی هستند که به کودک شما در کشف محیط اطرافش کمک می‌کند.
 

موسیقی، ریتم، هم آوازی

در این سن نوزادان بیشتر از آنچه فکر می‌کنید می‌فهمند، اما شاید نتوانند به خوبی دستورات و گفته‌ها را انجام ندهند. تقلید، مشخصه بارز این سن است. شما می‌توانید با صداهای مختلف او را تشویق به تقلید کنید و آوا‌ها را به او یاد دهید. مثلا یک صدای خنده‌دار یا مضحک ایجاد کنید تا او نظرش به شما جلب شود، بعد می‌بینید که او هم سعی در تقلید صدا دارد، یا عینا آن را تکرار می‌کند یا صدای جدید خودش را می‌سازد.

صدا و آوای بعدی را با توجه به آوایی که او تولید کرده ایجاد کنید و منتظر تقلید او باشید. در آخر متوجه می‌شوید که با هماهنگی هم دارید صدا تولید می‌کنید. می‌توانید با این آهنگ بالا و پایین بپرید و بازی کنید و قسمت‌هایی از تولید آن را هم به عهده کودک‌تان بگذارید و اجازه بدهید او هم در این آهنگ سهمی داشته باشد. این بازی را می‌توانید با شکلک‌های مختلف صورت هم امتحان کنید.

 منبع: http://www.beytoote.com

 

پسندها (0)
شما اولین مشوق باشید!

نظرات (18)

یک عدد مامان
4 بهمن 91 9:53
این پست خعععععععععلی خوشمزه بود

هم باعث شد کلی خاطره ی قند و عسلی برام یادآوری بشه و هم اینکه نکته هاش به یادم میمونه تا مو به مو روی فنچول ِ آجی پیاده کنم!

اول اینو بگم که حباب سازی خیلی بیشتر از اون چیزی که فکرش رو بکنید برای بچه ها جالبه جوری که هنوزم که هنوزه قند و عسل با عشق و هیجان خاصی این بازی رو انجام میدن و کل هم مهارت پیدا کردن(همین الان که اینا رو مینویسم لوازم حباب یازی قند و عسل قابل مشاهده میباشد!)

بقیه نکاتی رو هم که گفتین گاها با کمی تفاوت در بچه های ما صدق میکنه!

و اما درباره ی دخمل آبجی جونی:به حالت سینه خیز طی طریق میکند،بسییییییییییار کنجکاو و باهوش میباشد،عاشق پیدا کردن و کشف کردن صداها و اجسامی که صدا میدن میباشد،زمان خوابش خیلی کوتاه مدته(خیلی بخوابه نیم ساعت!!) که حدودا در روز 3 یا 4 مرتبه میخوابه،بای بای کردن رو یاد گرفته و میدونه وقتی کسی لباس میپوشه یعنی داره میره دَدَر و بخاطر همین هر کاری میکنه تا خودشو به شخص مورد نظربرسونه،هر جا باشه اسمشو صدا بزنی سریع برمیگرده نیگات میکنه،اطرافیانش رو به خوبی میشناسه،با آقایون غریبی میکنه،کلی سر و صدا و اصوات آهنگین از خودش در میاره،توقع داره وقتی بخاطر یه چیزی ذوق کرده دیگران هم مثل خودش ابراز شادمانی کنن(ما هم که بیکار و همچین آماده ی ابراز هستیم کار ِ خدا )،هنوز نتونسته کشف کنه چرا از توی تلفن صدای خاله میاد ولی خود ِ خاله پیداش نمیشه!!،عاشق بازی با انگشتاشه،از قایم موشک بازی خیلی لذت میبره،آب بازی هم که دیگه هیچی!24 ساعته پایه اس ،براش شعر میخونیم خیلی قشنگ گوش میده و یه جورایی با ما همکاری میکنه،یاد گرفته گاز بگیره و با کنجکاوی عکس العمل مصدوم رو بررسی میکنه،از خوردن بیسکوئیت لذت میبره،اگه وسیله ای چیزی دستش باشه و کسی اونو ازش بگیره خیلی ناراحت میشه و گریه میکنه حتی! ... حیف که از من دوره وگرنه الان بازم حرف برای گفتن داشتم


سلام مامان عزیز و خاله ی پر انرژی
خیییییییلی خوشگل و بامزه بچه ی هشت ماهه رو توصیف کرده بودید بسی خوشمان آمد مخصوصا ما که در حال تجربه کردن این تجربیات هستیم!
دستتون درد نکنه
مامان علیرضا
4 بهمن 91 12:23
خیلی خوب


خوشحالیم که براتون مفید بوده مامان عزیز علیرضا
مامان آینده
4 بهمن 91 14:04
سلام
این قدر ذوق کردم این پستو خوندم...
واقعا ممنوننننننننننننننننننننننن
از این موضوع ها خیلی خوشم میاد!
ولی از یه چی خیلی متعجب شدم و این که واقعا نوازد صفر تا سه ماه واقعا می تونه تمام این چیزها را حس کنه و بفهمه؟
آخه شنیدم حس دیداریشون هنوز کامل نیست!!!!!

سلام مامان آینده
خشوحالیم که خوشتون اومده ان شاالله که به زودی همشو تجربه کنید. درسته میگن اون اوایل حس بینایی کامل نیست اما نه که حسی نباشه
شما هرچی بیشتر باهاش کارکنی بهتره و حواسش قوی تر میشه
بچه های این دوره و زمونه ورژنشون بالاس و توانایی های بالقوه ی زیادی دارن
مریم مامان آریا
7 بهمن 91 9:30
سلام
عزیزم قصه عینکم از مجموعه داستان شلوارهای وصله دار هست که نویسنده اش رسول پرویزی هست
نمی دونم چاپ جدید داره یا نه چون کتاب قدیمی هست
من این رو تونستم پیدا کنم
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=6364

سلام مامان عزیز و مهربون
دست گلتون درد نکنه، ممنون از زحمتی که کشیدید ان شاالله استفاده می کنیم
مریم مامان آریا
7 بهمن 91 9:53
ممنون دست گل شما درد نکنه


خواهش میشه، موفق باشید
مریم مامان آریا
7 بهمن 91 9:54
کتاب قصه خیلی دارم اگر خواستی بگو معرفی می کنم


ممنون میشیم این کار رو بکنید از همکاری صمیمانه ی شما سپاسگزاریم
arezohayeshirin
8 بهمن 91 1:01
سلام ما كه به وبلاگت سر زديم به وبلاگ منم سر بزن
بعد آرزوتو با نظر بگو تا در وبلاگم ثبت بشه
آرزوها هر شب آپ ميشن يعني روز بعد همون موقع آرزوتون رو وب ثبت شده و به شما خبر داده مي شود باي


سلام
ممنون از حضورتون، ان شاالله خدمت میرسیم
مریم (مامان روشا)
9 بهمن 91 16:12
کلی لذت بردم....خیلی جالب بود


خوشحالیم که اینطور بوده
مامان فرشته ها
12 بهمن 91 0:52
سلامخدا قوتوبلاگ بسیار پر محتوایی داریداز اون وبلاگهاییه که اگه عمری باشه بارها و بارها به اون سر خواهم زد
من هم به تازگی یه وبلاگ در زمینه ای مشابه کار شما اما در حوزه آموزش عملی به کودکان راه انداختم که خوشحال میشم شما هم بهش سر بزنید و از راهنماییهاتون استفاده کنم
با افتخار لینکتون میکنم
راستی منو هم تو مدرسه تون ثبت نام میکنید؟ قول میدم بچه خوبی باشم


آخ جون یه مامان پرانرژی و بامحبت جدید
سلام
بله حتما شما رو ثبت نام میکنیم و منتظر حضور گرمتون هستیم
ان شاالله در اولین فرصت خدمت میرسیم و براتون آرزوی موفقیت داریم
مامان فرشته ها
12 بهمن 91 1:01محدثه
12 بهمن 91 13:06
سلام عزیزم وبلاگ به وبلاگم سر بزن.مسابقه گذاشتم.جوایز خوبی داره.ممنون میشم


سلام
خیلی ممنون از لطفتون، چشم ان شاالله خدمت میرسیم
هما
14 بهمن 91 1:51
واي چقدر خوشحال شدم وبلاگي به اين مفيدي پيدا كردم.هميشه دلم مي خواست هر چي لازمه كه بدونم رو ياد بگيرم.ممنون.من لينك مي كنم شما رو.

سلام
نظر لطف شماست، امیدواریم که شاهد حضور گرم شما باشیم و از نظرات و راهنمایی هاتون هرچه بیشتر استفاده کنیم
موفق باشید
مامان فرشته ها
14 بهمن 91 17:57
سلام مهربونممنون از لطفتون

سلام مامان عزیز فرشته ها
خواهش میشه
مامان آنی
14 بهمن 91 18:33
ممنون عالی بود


نظر لطف شماست
مامان فرشته ها
16 بهمن 91 2:07
خانم اجازه......
کی درس جدید میدید؟


عجب مامان درس خونی!
چشم در اولین فرصت
مامان پریسا
21 بهمن 91 11:36
درسته پست طولانی بود ولی از خوندنش لذت بردم. ماه های قبلی که یاد آور خاطرات پریسا برای من بود و 2 سالگی که برای الان پریسا برام مفید بود.

ممنون . هر پست شما یه درس بسیار خوبه.


ممنون که برای مطالعه مطالب مدرسه وقت میذارید، وجود مامان هایی مثل شما کلی به ما انرژی میده
مامان آنی
13 اسفند 91 16:13
این دومبن باره که این پست رو می خونم وفکر کنم قدم به قدم با بزرگ شدن ویانا باز هم بیام و این پست رو بخونم خیلی خیلی بابت این وبلاگ زیبا ممنون


سلام مامان عزیز
باعث افتخار ماست که مطالب مدرسه مورد استفاده ی مامان ها قرار بگیره
توصیه می کنیم مطالب کودک و اسباب بازی رو از منوی بازی با کودک دنبال کنید مجموعه ای هست که اسباب بازی های مورد نیاز بچه رو از تولد تا دوازده سالگی توضیح میده که فعلا قسمت اولش برای شما خوبه و میتونید از آدرس زیر اون رو بخونید:
http://mamanschool.niniweblog.com/post672.php
موفق باشید
من
30 مرداد 92 12:30
خ عالی بود استفاده کردیم

خدا نی نی هاتون رو زیاد کنه!!
مامان به این خوبی حیفه


سلام
به مدرسه ی مامان ها خوش اومدید، خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.
ان شاالله خدا هرچندتا بچه میده توان تربیت درست و صحیحش رو هم بهمون بده